Što smo naučili: Istraživanje potreba jednoroditeljskih obitelji

Sveobuhvatno istraživanje otkriva višeslojne potrebe jednoroditeljskih obitelji u Hrvatskoj: od financijskih i emocionalnih izazova do nedostatka podrške zajednice.

Studenac
4 MIN

Razumijevanje izazova kako bi se stvorila snažnija podrška

U travnju i svibnju 2025. godine provedeno je važno istraživanje s ciljem boljeg razumijevanja potreba i izazova s kojima se suočavaju roditelji – osobito onih koji odgajaju djecu sami. Istraživanje su za Studenčev projekt Narančasta ribica proveli agencija Improve i Udruga LET putem online ankete, a obuhvaćene su dvije skupine roditelja: jednoroditeljske obitelji (n=121) i roditelji iz dvoroditeljskih obitelji (n=247) iz cijele Hrvatske. Cilj istraživanja bio je prikupiti podatke koji će pomoći u razvoju konkretnih inicijativa za poboljšanje kvalitete života djece i jednoroditeljskih obitelji. Obuhvaćene su teme obrazovanja, mentalnog zdravlja, roditeljskog stresa, financijske stabilnosti, svakodnevne logistike te potrebe za podrškom.

Glavni nalazi istraživanja

1. Obrazovanje i izvannastavne aktivnosti

Roditelji, bez obzira na strukturu obitelji, često primjećuju kod djece teškoće s motivacijom i koncentracijom. U jednoroditeljskim obiteljima dodatni izazov predstavlja ograničeno vrijeme za pružanje podrške i praćenje školskih obveza, što stvara potrebu za dodatnim instrukcijama. No, financijska ograničenja nerijetko onemogućuju njihovo osiguravanje – čak 44 % roditelja iz jednoroditeljskih obitelji navodi da si to ne mogu priuštiti. Također, razlike se uočavaju i kada je riječ o sudjelovanju djece u izvannastavnim aktivnostima, osobito u školskoj dobi. Djeca iz jednoroditeljskih obitelji rjeđe su uključena u sportske ili umjetničke programe, najčešće zbog financijskih prepreka (48 %).

2. Emocionalne potrebe i mentalno zdravlje djece

Većina roditelja iz jednoroditeljskih obitelji smatra da izostanak drugog roditelja može negativno utjecati na emocionalnu stabilnost djeteta. Neka djeca pritom pokazuju znakove emocionalnih poteškoća, poput tjeskobe ili tuge. Ipak, socijalna uključenost uglavnom nije narušena – većina djece uspijeva graditi i održavati odnose s vršnjacima.

U slučaju potrebe za podrškom, roditelji bi se najradije obratili stručnjacima, a roditelji iz jednoroditeljskih obitelji posebno su otvoreni za traženje profesionalne pomoći, s naglašenom sklonošću osobnom savjetovanju.

3. Istraživanje pokazuje: Ukupni roditeljski stres veći je u jednoroditeljskim obiteljima

Roditelji iz jednoroditeljskih obitelji češće doživljavaju emocionalni burnout i osjećaj preopterećenosti u svakodnevici. Čak 91 % njih često ili povremeno osjeća zabrinutost, 76 % emocionalnu iscrpljenost, a 58 % se osjeća nesretno u roditeljskoj ulozi – u usporedbi s 32 % roditelja iz dvoroditeljskih obitelji.

Dominantni izvori stresa uključuju nedostatak vremena za sebe, osjećaj nesposobnosti ispunjavanja svih roditeljskih obveza te manjak svakodnevne podrške. Financijski stres dodatno pojačava opterećenje – mnogi roditelji iz jednoroditeljskih obitelji percipiraju svoju financijsku situaciju kao lošu i nestabilnu, što dodatno utječe na njihovu emocionalnu dobrobit.

4. Financijska (ne)stabilnost i uvjeti života

U jednoroditeljskim obiteljima češći su niži prihode, te se češće primaju oblici financijske pomoći (dječji doplatak, socijalna pomoć, alimentacija) te lošije ocjenjuju uvjete stanovanja. Čak 27 % ih navodi da živi u osrednjim ili lošim uvjetima, što dodatno opterećuje svakodnevni život i osjećaj sigurnosti za njih i njihovu djecu.

5. Podrška i logistički izazovi

Jednoroditeljske obitelji češće se osjećaju izolirano i bez odgovarajuće podrške u svakodnevici. Tek 10 % roditelja zadovoljno je podrškom bivšeg partnera*, a pomoć članova šire obitelji rjeđa je nego u dvoroditeljskim obiteljima. Nedostatak vremena izravno utječe i na kvalitetu odnosa s djecom – 22 % roditelja iz jednoroditeljskih obitelji nezadovoljno je količinom zajednički provedenog vremena, u usporedbi s 13 % u dvoroditeljskim obiteljima.

Podrška zajednice u velikoj je mjeri nedostatna – lokalna zajednica se rijetko percipira kao izvor konkretne pomoći, što dodatno ističe potrebu za jačim mrežama i strukturiranim projektima pomoći.

*u odnosu na one jednoroditeljske obitelji kojima je moguća prisutnost drugog roditelja

 

Zaključak: Postoji velika potreba za projektom i sadržajem portala Narančasta ribica

Istraživanje je jasno pokazalo da su potrebe jednoroditeljskih obitelji višeslojne – financijske, emocionalne, logističke i društvene. Djeci treba osigurati veću podršku, omogućiti bolji pristup različitim aktivnostima, pružiti pomoć roditeljima u boljoj organizaciji svakodnevnog života. Jednoroditeljske obitelji suočavaju se sa puno više izazova stoga im je potrebna sustavna, strukturirana i kontinuirana podrška.

Upravo zato projekt i platforma poput Narančaste ribice nisu  samo dobrodošli – oni su nužni. Jer osim informacija, roditeljima donose osjećaj pripadnosti, prostor za razmjenu iskustava, edukaciju kao i osnaživanje koji svoj roditeljski put često prolaze sami.

Mi vjerujemo da za roditelje koji svakodnevno balansiraju između posla, obaveza i odgoja – podrška zajednice nije luksuz, već osnovna potreba.

Tu sam za tebe! Online savjetovanje

Želimo omogućiti svakom roditelju i svakom djetetu da potraže stručnu podršku kad god im je potrebna – bez straha, srama ili prepreka.